444 7 633   info@estetikmed.com
Bizi Arayın: 444 7 633

Kulak Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Kulağın işlevsel öneminin yanı sıra surat estetiği tarafından da yüzdeki diğer organlarla uyumluluğu sağlayan estetik değeri de vardır. Kulak estetiği, doğuştan veya sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir, hem fiziksel aynı zamanda psikolojik problemlere yol açabilir.

Kulak işitme organımız olarak varlığımızı sürdürebilme, hayat kalitesini sağlama, iş hayatı ve sosyal ilişkilerin düzenlenmesi tarafından çok büyük öneme sahiptir. Kulağın işlevsel öneminin yanı sıra yüz estetiği tarafından da yüzdeki öte organlarla uyumluluğu sağlayan estetik değeri de vardır. Kulak estetiği, doğuştan veya sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir, hem fizyolojik hem de psikolojik problemlere yol açabilir.

Kulaklarda en sık rastlanan şekil bozukluğu kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak, kulakların olması gerektiğinden biraz daha açık biçimde durması haline denir. Kepçe kulak probleminde kulakların açık durmasıyla beraber kulak kıvrımlarının az gelişmiş veya hiç gelişmemiş olabilmektedir, bu vaziyette kulak kepçesi bir kaşığın iç yüzü gibi daha düz bir görünüm alır. Kepçe kulak sorununun hamilelik sırasında bebeğin anne karnındaki duruş veya bebeklik çağında yatış pozisyonu ile ilgisi yoktur. Bebeklik döneminde kepçe kulak düzeltme için başın etrafından kulakları sargı ile yatırmaya çalışmanın kepçe kulak estetiği üzerine hiçbir yararı yoktur.

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak tedavisi için uygulanan tek yöntem, kulak kıvrımları yoksa kıvrımları oluşturmak ve kulağa olması gerektiği biçimde geriye doğru yatırıcı girişim uygulamaktır. Kepçe kulak tedavisi için en uygun tedavi yaşı okul dönemi öncesi 5-6 yaşlardır.

Çocuk okula başlamadan kepçe kulak tedavisi yapılmalıdır. Aksi takdirde çocuğun kulaklarının şekli arkadaşları aralarında konuşma, dalga geçme ve alay etme konusu olur. Kendisi ile dalga geçilen, alay edilen bir çocukta aşağılık kompleksi ile birlikte buna eşlik eden ruhsal sorunlar da meydana gelir. Her anne babanın gözünde kendi çocuğu en iyi, en kusursuz çocuktur.

Her anne baba, çocuklarını koşulsuz bir biçimde sevdiğinden, çocuğun kusuru da olsa onu görmezden gelirler. Anne babalar çocuklarında kepçe kulak tedavisi konusunda gereklilik hissetmez, arayış içine girmez. Bu sebeple çoğu kişinin kepçe kulak tedavisi bu yaşta yapılmamış, ek olarak ileri yaşlara kalmıştır. Ancak kepçe kulak tedavisi de her yaşta yapılabilir.