444 7 633   info@estetikmed.com
Bizi Arayın: 444 7 633

Burun Estetiği

Hemen Bilgi Al Doktora Danış

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı ülkemizde ve dünya’da en sık yapılan estetik operasyonudur. Bu ameliyat ile burun ucu ve burun sırtındaki bir takım sorunları düzeltilebilir. Burunun şekli küçültülebilir veya isteğe yönelik büyütülebilir. Bunlar yapılırken benzer zamanda hastanın fonksiyonel olarak bir nefes darlığı problemi varsa buda beraberinde düzeltilir.

Burun estetiği kişiye özgü bir ameliyattır. İnsanların anatomik yapıları ve burunların anatomisi farklılıklar gösterir. Dolayısıyla yapılan burun ameliyatının o kişiye uygun olması gerekmektedir.

Burun estetiği hangi yaşlarda yapılır?

Erkeklerde 18 bayanlarda 17 yaşını doldurmuş olmak fiziksel açıdan yeterlidir. Çünkü kemik gelişimi bu yaşlarda tamamlanır. Ancak fiziksek gelişimin yanında sosyal ve psikolojik gelişimde önemlidir. Burun estetiği öncesi pc ortamında yapılacak işlerin eskiden planlanması hem hastanın beklentilerini, aynı zamanda operasyonu yapılacak doktorun net olarak görülmesi tarafından önemlidir. Ayrıca resimden bakıldığı zaman belki hastanın yüzüne bakıldığı zaman görülmeyen bir takım açıları ameliyata ekleme şansı olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı öncelikle genel anestezi altında yapılır.

Teknik olarak temel hedef yumuşak dokuları kıkırdak kemikleri ayırdıktan sonra bu kemiklerdeki sıkıntıları düzeltmekten ibarettir. Bunun için 2 yol izlenebilir. Bunlardan bir tanesi 2 burun deliğini birleştiren korimella ismi verilen dokuyu keserek veya kesmeyerek yapılmaktadır. Eğer doku kesilerek yapılıyorsa buna açık rinoplasti, kesilmeyerek yapılıyorsa buna kapalı rinoplasti ismi verilir.

Burun estetiği ameliyat hemen sonra iyileşme süreci öncelikle tampon olduğu için ve ödem olduğu için bir miktar nefes darlığı gerçekleşir. Tamponların varlığı sırasında hasta tarafından sıkıntılar oluşabilir ancak bunlar çıkarıldıktan hemen sonra hasta daha rahat nefes almaktadır. Gözaltında bir miktar morluklar oluşur ve bunun en az olması için operasyonu yapan doktorun çalışmalar yapması gerekmektedir.

Bu yola girildikten sonra kemik ve kıkırdakları yumuşak dokulardan ayırıp, kemik gerekiyorsa törpülenip ve kıkırdaklar gerekiyorsa biçimlendirilir. Orta bölmede septum ismi verilen kıkırdak nefes almaya engel oluyorsa bu düzeltilir. Bu işlemler bittikten sonrada yumuşak dokular kemik ve kıkırdakların üzerine yerleştirilir, gerekli dikişler atılır ve alçı koyularak ameliyat bitirilir.