444 7 633   info@estetikmed.com
Bizi Arayın: 444 7 633

Akupunktur ile Migren Tedavisi

Yarım baş ağrısı anlamına gelen migren ataklar halinde gelen ve tekrarlayıcı olan bir baş ağrısıdır. Genellikle tek taraflıdır ama bazen de çift taraflı olabilir. Orta veya kuvvetli olabilen, hareketle şiddeti artan zonklayıcı ağrı tarzıdır. Birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Bazı kimselerde birkaç gün aralıklarla gelen nöbet, bazılarında yılda birkaç kez olabilir. Vakaların üçte birinde nöbetin başlayacağını bildiren belirtiler oluşur. Buna aura dönemi denir.

Bu dönemde; bulantı, kusma, görmede kısmi azalma (örneğin sağ ya da sol yanın geçici körlüğü gibi, ışık çakmaları, durgunlaşma, endişe ve dikkat dağınıklığı vb. belirtiler olur.

Akupunktur ile Migren Tedavisi

Migrenli hastanın ağrı eşik seviyesi çok düşüktür. Akupunktur ağrı eşiğini yükseltir. Ayrıca akupunktur vücut ve beyin omurilik sıvısında ki bulunan bazı maddelerin veya hormonların salınımını etkileyerek migren ağrısını engeller. Akupunkturun etki etiği maddeler ise Endorfin, Serotonin, Gaba, Prostaglandin, Histamin.

Akupunktur tedavisinden sonra migren nöbetleri seyrekleşir veya migren tamamıyla ortadan kalkar. Yapılan bilimsel araştırmalarına göre akupunkturla migren tedavi başarı oranı %80’dir. Unutmamak lazım migren teşhisi konulduktan hemen sonra hasta akupunktur tedavisine başlarsa akupunkturun etkisini hasta çok daha kısa sürede görür.

Akupunktur ile Migren Tedavisinde Kaç Seans Gelmek Gereklidir?

Akupunktur her gün veya haftada 3 kez olmak üzere toplam 15-20 seans uygulanmakta. Seanslar 20-40 dakika arası sürer. Kliniğimizde migren tedavisinde kulak akupunkturu ve vücut akupunkturu uygulanmaktadır.